Blizny potrądzikowe powstają u większości osób borykających się z problemami skóry trądzikowej. Zazwyczaj powstają gdy mamy do czynienia z większymi stanami ropnymi i podskórnymi tzw: „pryszczami”, które powodują zniszczenie kanalików gruczołów łojowych i mieszków włosowych oraz powstawanie cyst. To prowadzi do przerwania ciągłości naskórka (stan zapalny się powiększa i nie chce się goić, a skutkiem tego jest powstanie ubytku skóry jakim jest blizna).

W dużej mierze jednak blizny potrądzikowe powstają gdy nieodpowiednio postępujemy ze skórą trądzikową( rozdrapujemy i samodzielnie staramy się usunąć zaskórniki i stany zapalne, mówiąc potocznie „wyciskamy” je nie dając im się samodzielnie zagoić. Ponieważ obciążona skóra, która musi walczyć z problemem trądziku nie ma siły aby odpowiednio zregenerować naskórek i wypełnić ubytki po stanach zapalnych ,które samodzielnie rozdrapaliśmy. Niestety bardzo często mamy predyspozycje do bliznowacenia dlatego nawet postępując właściwie nie jesteśmy w stanie uchronić się przed bliznami.

Jeśli chodzi o przeciwdziałanie to przede wszystkim nie wolno samodzielnie niczego drapać i usuwać gdyż w ten sposób nie tylko narażamy się na powstanie blizn, ale również roznosimy stany zapalne. Jeśli już coś takiego nastąpi należy natychmiast zdezynfekować to miejsce za pomocą np: dostępnych preparatów do dezynfekcji lub olejkiem z drzewa herbacianego, oczarem wirginijskim czy nawet domowym miodem (produkty te mają działanie antyseptyczne). Ważny jest również dobór właściwej pielęgnacji (warto zgłosić się do kosmetologa po pomoc) gdyż bardzo często zły dobór kosmetyków pogłębia problem.

Należy również poddawać się zabiegom w gabinetach kosmetycznych: zabiegom z użyciem kwasów (migdałowy, glikolowy, mlekowy, azalainowy) mezoterapii, mikrodermabrazj,peeling kawitacyjny, terapii laserowej oraz jednej z nowoczesnych metod jaką jest zabieg Dermapen.

blizny potrądzikowe

Efekt działania zabiegu Dermapen. Więcej o zabiegu przeczytasz tutaj: http://www.centrumestetica.info/dermapen/